0 items - 0.00

Your shopping cart is empty

Why not add some items in our Shop

Rast vlasov

by Toppik.sk
in Blog
Rast vlasov
Ako sa ti páčil článok?

Rast vlasov

V súčasnej dobe sa väčšina ľudí zameriava predovšetkým na vypadávanie vlasov. Začiatok jesene je obdobie, kedy táto téma naberá na dôležitosti a je stále viac diskutovaná a aktuálna. S týmto procesom však súvisí aj následný rast vlasov. Kedy sa vlas začína vyvíjať? Akú má životnosť? Akými životnými fázami prechádza? Na tieto i mnohé ďalšie otázky vám teraz odpovieme.

Ako vlasy rastú?

Naša koruna hlavy nám začína rásť už v maternici, konkrétne v 18. týždni. V 22. týždni má zárodok vyvinuté už všetky vlasové folikuly. V tejto fáze sa na tele zárodku nachádza približne 5 miliónov vlasových folikulov. Tento počet je definitívny a v ďalších mesiacoch ani rokoch nám počas života folikuly nepribudnú. Ak ste si aj vy všimli, že v detstve ste mali vlasy hustejšie než v dospelosti, príčinou je rozpínanie vlasových folikulov v čase dospievania. Tento proces súvisí so zväčšovaním hlavy a nemôžeme ho nijako ovplyvniť.

Každý človek má na hlave približne 100 000 – 150 0000 vlasov, pričom jeden vačok nám môže počas života vyprodukovať až 20 či 30 vlasov. Jeden vlas rastie približne sedem rokov a nakoniec vypadne. Počas tohto „života“ prejde tromi fázami.

Vlasový cyklus

Rast vlasov

Anagénna fáza – rast vlasov je v tomto štádiu v aktívnom móde. V ňom vám za 28 dní narastie približne 1 cm. Dĺžka tejto fázy je dva až šesť rokov. Niektorí ľudia sa sťažujú, že majú problém vypestovať si dlhé vlasy. Jedna z príčin môže byť aj krátka aktívna fáza vlasu.

Katagénna fáza – v tomto štádiu sa v súčasnosti nachádzajú asi 3% všetkých chĺpkov a vlasov na vašom tele. Trvá len dva až tri týždne. Rast vlasov sa zastaví a vonkajší plášť koreňa sa pomaly zmenšuje.

Telogénna fáza – nazývaná aj ako pokojová fáza. Predstavuje asi 6% – 8% všetkých chĺpkov na vašom tele, vrátane vlasov. Trvá približne sto dní a následne je vlas vytlačený novým. Celý cyklus sa opäť opakuje.

Rady pre zdravý rast vlasov

Existujú rôzne tipy pre rast vlasov. Nezabudnite, že farbu i kvalitu vlasov dedíme. Pokiaľ chcete hustejšiu hrivu, neriešte túto situáciu strihaním vlasov nakrátko či nebodaj úplným vyholením. Vlasy vám nezhustnú. Nie je totiž možné, aby sa počas nášho života zvýšilo množstvo folikulov.

V prípade, že chcete predĺžiť životnosť vášho vlasu, môžete vykonať pár opatrení aj sami. Použitím správnych hrebeňov, obmedzením kulmovania, fénovania a farbenia vlasov môžete prispieť k zdravšiemu vzhľadu. Rovnako sa zbytočne nezásobujte nekvalitnými šampónmi a vlasovou kozmetikou. Dôležitá je aj životospráva. Faktom je, že každý stav nášho tela sa výrazne prejaví aj na našom výzore.

Pre rýchlejší rast vlasov môžete rovnako vyskúšať kofeín. Pridajte si pár kvapiek do vášho šampónu a uvidíte značné rozdiely. V prípade, že neviete namiešať správny pomer, kofeínové šampóny a prípravky môžete zohnať v každej lekárni.

 

Share this article

Leave a comment