0 items - 0.00

Your shopping cart is empty

Why not add some items in our Shop

Alopécia a jej liečba

by JozefF
in Blog
Alopécia a jej liečba
Ako sa ti páčil článok?

Vlasy, vlasy, vlasy. Naša pýcha, naše trápenie – Záleží iba na tom, ako nás príroda obdarila. A pokiaľ patríte medzi tých šťastnejších, ktorým husté vlnité vlasy siahajú do pol chrbta, gratulujeme vám. A zameriame sa na ľudí, pre ktorých je alopécia a jej liečba dôležitou témou. Existuje množstvo príčin a vplyvov na vznik alopécie – dedičnosť, stres, rôzne ochorenia, operačný zákrok, kožné choroby, zlá výživa, mechanické namáhanie vlasov, nedostatok vitamínov, stopových prvkov a minerálov, tehotenstvo a iné.

Najrozšírenejším typom alopécie je alopecia areata – ohraničená strata vlasov. Alopécia a jej liečba sa delí na podpornú liečbu – kde sa nasadzujú vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny s obsahom síry a vhodné šampóny (bez SLS, SLES, parabénov) na prekrvenie pokožky. Lokálna terapia vrátane ožarovania UV zdrojmi. Pri dlhotrvajúcom postihnutí je doporučovaná aj chirurgická liečba.

Alopécia a jej liečba – pokiaľ sa Vám začnú tvoriť ostrovčeky s vypadanými vlasmi, určite sa nesnažte túto nepríjemnosť len kamuflovať, ale vyhľadajte dermatológa či trichológa. Od odborného lekára sa dozviete, že priaznivo pôsobí užívanie lokálnych kortikosteroidov a minoxidilu. Žiaľ po skončení liečby sa toto ochorenie môže vracať. Využívajú sa chirurgické metódy, kde sa na postihnuté miesto implantujú zdravé vlasy. Ak ide o infekčnú alopéciu, snažíme sa čo najrýchlejšie odstrániť príčiny infekcie.

Pri ložiskovom vypadávaní vlasov sa využíva terapia s ultrafialovým žiarením. Treba dbať na dôkladné prekrvenie pokožky, zredukuje vypadávanie vlasov. Efektná je transplantácia vlastných vlasov. Liečba medikamentmi znižuje intenzitu premeny testosterónu (mužského pohlavného hormónu), a u žien sa používa orálna antikoncepcia. Odporúčame vhodné doplnky stravy.
Neustále platí dodržiavanie zásad racionálnej výživy, používanie prírodných šampónov (bez sulfátov a parabénov), odstraňovanie príčin mechanického a infekčného poškodenia, posilňovanie imunity a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu.

Share this article

Comments

Leave a comment