0 items - 0.00

Your shopping cart is empty

Why not add some items in our Shop

Alopécia

by JozefF
in Blog
Alopécia
Ako sa ti páčil článok?

Vlasy nás často-krát privádzajú do šialenstva. Nechcú rásť, sú príliš jemné a nepoddajné, vypadávajú, rednú, končeky sa štiepia, pribúdajú šediny. To sa nám samozrejme nepáči a slovo alopécia nám naháňa hrôzu. Pokiaľ sa niekto intenzívne zaujíma o vlasový porast, určite sa s týmto termínom stretol. O čom je reč? Ide o neinfekčné ochorenie, ktoré má za následok vypadávanie vlasov a stratu  ochlpenia. Vypadávanie chlpov zvyčajne neriešime, ale vypadávanie vlasov nás vie poriadne potrápiť.

Strata vlasov trápi po celom svete viac ako 50% populácie. Za ubúdanie vlasového porastu u mužov môžu predovšetkým gény, u žien hormóny, stres, vek, choroby, zlá životospráva, nevhodné vlasové prípravky (obsahujúce sulfáty a parabény) tiež strihy. Alopéciaohraničená strata vlasov, ktorú lekári rozdeľujú na jazviacu a nejazviacu. Pri alopécii s tvorbou jaziev je šanca návratu rastu vlasov menšia. Ako určite neušlo vašej pozornosti, vlasy sa v priebehu života menia. Kojenec má vlásky veľmi jemné – lanugo. Bez pigmentu a stále jemné vlasy majú deti v predpubertálnom veku tzv. velusové vlasy, ktoré v puberte nahradia pigmentované vlasy – terminálne.

 

Nejazviaca alopécia – spôsobuje vírusové infekcie alebo zápaly, vďaka čomu na danom mieste prídeme úplne o vlasy. Pokiaľ alopécia vzniká opakovane na konkrétnych miestach ťahom alebo tlakom, hovoríme o alopécii traumatickej, ktorú spôsobujú nevhodné prikrývky hlavy a tiež ozdoby, nevhodne vykonané kozmetické úkony a masáže. Negatívny vplyv na vlasy má aj intenzívne plávanie. Liečba – skúšajú sa účinky retinoidov (deriváty vitamínu A) a UV žiarenie typu A, táto terapia je známa pod názvom PUVA.

Jazviacu alopéciu spôsobujú bakteriálne, hubovité a vírusové infekcie, nádorové ochorenia alebo mechanické a fyzické poškodenie. Prejavy – v oblasti temena a v hornej časti hlavy vznikajú nenápadne jemné lysinky, vypadávajú ako šľapaje v snehu, a preto sa im tak aj hovorí. Liečba – priaznivo pôsobia kortikosteroidy.

Share this article

Comments

Leave a comment